Auxiliaries
 
Women’s Christian Fellowship
President: Barbara Ratliff
First Vice President: Carolyn Nichols
Second Vice-President: Connee Fitch-Blanks
Treasurer: Mary Summers
Assistant Secretary: Dorothy Gardner
Spiritual Leader: Shyreece Pompey
Coordinator: Sandra Roberts
Bazaar Chairperson: Elaine Richardson
Parliamentarian: Emma Smith
 
Samaritans
President: Wayne Samuels
1st Vice President: Paul L. Simms, Sr.

2nd Vice President: Douglas Pompey
Treasurer: James W. Jones
Secretary: 
Abraham Wright

 

Ministerium
President: Charles Clark, Jr.
Vice President: Michael Donahue
Treasurer: Glenn Clay
Secretary: Frances Fischer
 
Youth
President: Andrenae Brown
Vice President: Destin King
Secretary: D’Avion Walker
Chaplain: D’Avion Walker
 
 
 
 
 
 
 
Committees
 
Planning:
VP Harry Foockle, Abraham Wright, Shyreece Pompey, Roberta Smith, Michael Donahue, Jerry Brown, Nicholas Brame, Michael Droege, Renee Pearsall
 
Financial Development:
VP Roberta Smith, Nicholas Brame, Hugh Woodruff, Joan Massler, Leroy McCreary.  Consultants: Ravenell Williams, Stephanie DeGeneste, Maria Semple
 
Ecumenical and Interfaith Relations:
VP Herman Harmelink III, Karen Neely, Lonnie Miller, Robert Fread, Abraham Wright, Charlene Watkins, John Woodcock
 
Leadership Development:
VP Stephen York
 
Informational Services and Outreach:
VP Michael Donahue, Herbert Martin, Louis Joy
 
Regional Relationships:
VP Shyreece Pompey, Denise Sager, Deidre Seidel, Eileen Higgins, Frances Smallwood
 
Membership Enlistment:
VP Carter Garner, Derek Ross, Kenneth Nelson, John Winston, Jr.
 
Membership Services:
VP Wayne Samuels, Emma Smith, David Cameron, James Jones, Charles Addison
 

Agape:

Moderator Michael Donahue, Carla Dietz, Eloise Crenshaw, David Dismas, Saundra Nelson, Wayne Samuels, Winnie West

Creating Community:
Moderator Roberta Smith, Todd Yeary, Ella Clay, Carla Dietz

Feeding the Hungry Together:
Moderator Bruce Merton, Bob Harris, Myrtis Brame, Leroy McCreary, Shyreece Pompey, Testimony Aderbigbe

 
Endowment Fund:
Moderator Robert Harris, Saundra Nelson, James Butler, Jeffrey Stinehelfer, Martin Singley, Herman Harmelink III, ex-officio
 
Personnel:
Moderator Richard Griffith, Leroy McCreary, Lonnie Miller, Janet Burch, Stephen York
 
Nominating:
Moderator Robert Harris
 
Executive Committee:
Roberta Smith, Nicholas Brame, Abraham Wright, Richard Griffith,Ella Clay, Shyreece Pompey
 
Jordan Scholarship:
Moderator Eloise Crenshaw, Sandra Roberts