Auxiliaries
 
Women’s Christian Fellowship
President: Connee Fitch-Blanks
First Vice President: Winessa Crutchfield
Second Vice-President: Debra Tadlock
Treasurer: Mary Summers
Secretary: Vicky Kirkman
Chaplain: Karen Neely
Administrative Assistant: Sandra Roberts
Bazaar Chairperson: Elaine Richardson
 
Samaritans
President: Wayne Samuels
1st Vice President: Paul L. Simms, Sr.
2nd Vice President: Douglas Pompey
Treasurer: James W. Jones
Secretary: Abraham Wright
 
Ministerium
President: Carl Davis, Sr.
Vice President: Marcus Tillery
Treasurer: Rhonda Blevins
Secretary: Vicky Kirkman
 
Youth
President: Javori Moore
Vice President: D’Avion Walker
Secretary: Schakyra West
Treasurer: Lundyn Pearsall
Chaplains: Jordan Bowman, Jake Blevins
 
 
 
 
 
 
 
Committees
 
Planning:
VP Jerry Brown, Abraham Wright, Roberta Smith, Nicholas Brame, Karen Neely, Doris Marcisak, Connee Fitch-Blanks, Wayne Samuels, Marcus Tillery, Denise Wallace, Bob Harris
 
Financial Development:
VP Roberta Smith, Nicholas Brame, Hugh Woodruff, Joan Massler, Leroy McCreary.  Consultants: Ravenell Williams, Stephanie DeGeneste, Maria Semple
 
Ecumenical and Interfaith Relations:
VP Herman Harmelink III, Karen Neely, Lonnie Miller, Robert Fread, Abraham Wright, John Woodcock, Robert Griffin, Ron Sinclair, Rock Fremont
 
Leadership Development:
VP Rhonda Blevins
 
Informational Services and Outreach:
VP Michael Donahue, Herbert Martin, Louis Joy
 
Regional Relationships:
VP Wendy Childress, Deidre Seidel, Eileen Higgins, Susan Miller, Andrew Holloway
 
Membership Enlistment:
VP Carter Garner, Derek Ross, Kenneth Nelson, John Winston, Jr., Roberta Smith
 
Membership Services:
VP Wayne Samuels, Emma Smith, David Cameron, James Jones, Charles Addison
 

Agape:

Moderator Michael Donahue, Carla Dietz, Eloise Crenshaw, Saundra Nelson, Wayne Samuels, Winnie West

Creating Community:
Moderator Roberta Smith, Todd Yeary, Ella Clay, Carla Dietz
 
Feeding the Hungry :
Moderator Bob Harris, Myrtis Brame, Janet Burch, Tom Friedberg
 
Endowment Fund:
Moderator: Tom Friedberg, James Butler, Alfred Hawkins, Leroy McCreary, Robert Harris, George Greatrex, Herman Harmelink III, ex-officio
 
Personnel:
Moderator Leroy McCreary, Lonnie Miller, Janet Burch, Stephen York, Nicholas Brame
 
Nominating:
Moderator Carolyn Nichols, Tim Meadows, Deidre Seidel, Grace O’Neal, Forrest Parkinson, Glenn Clay                                      
Jordan Scholarship:
Moderator Eloise Crenshaw, Sandra Roberts, Dorothy Gardner